Aya Tanaş Kilisesi

Aya Dimitri Kilisesi’nin batısında, diğer bir deyişle Kurtuluş tepesinin batı yamacında yer alır ve İstanbul’da Aya Tanaş (Aziz Athanasios) adına yapılmış tek kilisedir. İnşasına Sultan Abdülmecit’in fermanı ile izin verilmiştir. En önemli özelliği, Bizans döneminin bitişinden sonra yapılan ‘ilk kubbeli’ Rum kilisesi olmasıdır.
1904, Aya Tanaş Kilisesi (Aya Dimitri Kilisesi arşivi)
 19. yüzyıl’da, kilisenin şimdiki yerinde, Aziz Athanasios ikonasının da bulunduğu küçük bir ayazma mevcuttur. Fakat yapı bölge halkının ibadet etmesi için yeterli gelmeyince, ihtiyaca cevap verebilecek yeni bir kilise inşa edilmiştir. Kilisenin giriş holü olan narteksin üzerinde kadınlar mahfili yer alır. Merkezi planlı ve kubbeleri kurşun kaplı kilisede, yapıya bütünleşik iki adet çan kulesi bulunmaktadır. Dış cephelerin ve çan kulelerin yapımında işlenmiş kesme kireç taşı kullanılmıştır.

Kilisenin girişinde Aziz Athanasios' un ikonası

Kilise' nin giriş kapısı üzerindeki mermer kaide

 

 

 

Narteks

 
Günümüze kadar korunabilen ve kilisenin doğusunda yer alan kitabede yazılanlara göre, temelleri 21 Kasım 1855 tarihinde atılmış ve ibadete 1858 yılının Mart ayında açılmıştır.
Kilisenin altında, üzerine temellendiği eğimli araziden dolayı bir tarafı toprağa gömük bir tarafı ise dışarıda olan, Zoodohos Pigi Ayazması mevcuttur.

Bölgede yaşayan Rum nüfusun giderek azalması nedeniyle, kilisede ayda sadece bir defa ayin yapılabilmektedir.

 

20. yy başı Aya Tanaş Kilisesi (Pamfilos Melisinos 1913)

Aya Tanaş Kilisesi

Aya Tanaş Kilisesi 

 

Zoodohos Pigi Ayazması

 

 
© Copyright 2011 All Rights Tatavla TM | Adres: Ateş Böceği sok. No: 2 34440 Kurtuluş / İstanbul
Telefon: +90 212 250 62 48 - Fax: +90 212 254 36 90 - e-mail: info@tatavla.org