Kurtuluş Spor Kulübü

 
 1896 yılında kurulan Kurtuluş Spor Kulübü kendisine mekân olarak Kurtuluş Rum İlkokulu’nun karşısındaki yapıyı seçti. İlk yıllarında ‘İraklis Jimnastik Kulübü’ olarak anılan kulübün adı sonraları ‘Kurtuluş Spor Kulübü’ olarak değiştirildi. Sportif çalışmalarını günümüzde de devam ettiren bu kulüp, ülkemizde faaliyet gösteren ‘en eski’ spor kulübüdür.
 
Kulüp, kurulduğu günden itibaren, atletizmin birçok branşına önem vermiş, bu durum, 1906 Atina ara olimpiyat oyunlarından iki altın madalya ile dönülmesine olanak sağlamıştır. Kulüp sporcularından Yorgo Alibrantis (1880-1943) 10 metre ip tırmanma dalında 11,4 saniyelik derece ile olimpiyat altın madalyası kazanmıştır. Bu spor dalı günümüzde olimpiyat oyunlarından çıkarıldığı için rekor hala kendisindedir. Niko Alibrantis (1882-1958) ise, kardeşi Yorgo Alibrantis’ in ikinci olduğu pentatlon dalında 90 puan toplayarak olimpiyat altını almaya hak kazanmıştır.
Yorgo Alibrantis - Niko Alibrantis
     Kulüp binası Birinci Dünya Savaşı sırasında bir süre askeri hastane olarak da kullanılmış fakat fiziki koşulları hastane olarak kullanıma uygun olmadığı için bu dönem kısa sürmüştür.
Savaş sonrasında spor kulübü, eğitime destek vermek amacıyla kurulan ve kısaca Prodoos (İlerleme)’ olarak adlandırılan dernekle birleşmiş ve faaliyetlerini aynı yerde devam ettirmiştir.
Kulüp binasının arkasında yer alan ve Vasil Zaharof’un maddi desteği ile yaptırılan Zaharafio adlı salon, İstanbul’un en eski kapalı spor salonlarından biridir. Spor salonunun dışında, Aya Lefter Mezarlığı ana girişi karşısında,  bir zamanlar Aya Lefter Sahası’ nın olduğu ve yeni kurulan futbol takımlarının burada müsabakalar yaptığı bilinmektedir.
Bünyesinde itfaiye teşkilatı da bulunduran kulüp, 1929 yılında meydana gelen büyük yangından şans eseri kurtulabilmiş fakat 1955 hadiseleri sırasında ağır zararlar görmüştür.
115 yıllık tarihinde, başta atletizm olmak üzere güreş, futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi, bisiklet gibi dallarda ülkemiz sporuna hizmet etmiş ve yüzlerce sporcu yetiştirmiş olan Kurtuluş Spor Kulübü, bugün basketbol dalında önemli başarılara imza atarak faaliyetlerini sürdürmektedir.
    Aya Dimitri Vakfı’nın uhdesinde bulunan Kurtuluş Spor Kulübü’, vakıftan bağımsız olarak 7 kişilik yönetim kurulu tarafından yönetilmektedir. Kulübün başkanlığını 1981’den beri Konstantin Belalidis yapmaktadır. Başkan Yardımcısı Yani Vasiliadis, Sekreter Vasil Yordanoğlu, Sayman Stefan Balcıyan, üyeler ise İliya Yofoğlu, Yorgo Perez, Vasil Matiudakis, Frederik Kasar, Yorgo Güler, Lefter İlgi’dir.

Kulüp Binası

 

Zaharofio Spor Salonu

 

Kabul Salonu

 

 
 
 
 
 
 

 
© Copyright 2011 All Rights Tatavla TM | Adres: Ateş Böceği sok. No: 2 34440 Kurtuluş / İstanbul
Telefon: +90 212 250 62 48 - Fax: +90 212 254 36 90 - e-mail: info@tatavla.org