Tatavla Karnavalı Coşkusu
5 yıl, 5 ay, 6 gün, 19 saat, 47 dakika, 34 saniye önce

 

     “500 Yıllık İstanbul Geleneği”: Tatavla Karnavalı Coşkusu

      Hüseyin Irmak   

      İstanbul’un yüzyıllara dayanan geleneği Baklahorani Tatavla Karnavalı, bu yıl 27 Şubat 2012 Pazartesi günü Feriköy’den Kurtuluş’a yapılan bir yürüyüşün ardından Son Durak’ta bulunan Tatavla Restaurant’ta coşkuyla kutlandı.

      Feriköy Baruthane Caddesi üzerinde bulunan Emekliler Dinlenme Evi’nin bahçesinde akşam saatlerinde toplanmaya başlayan karnaval katılımcıları, kostümleri ve maskeleriyle eğlencenin de açılışını yaptı. Bir televizyon kanalının maskeli eğlenceden “500 Yıllık İstanbul Geleneği Tatavla” ibaresiyle canlı yayın yapmasının ardından hareket saati gelen “maskara alayı” akordeon, darbuka, klarnet gibi müzik aletlerinin müziği eşliğinde yürüyüşe başladı.

     Önde geleneksel karnaval objesi “ğaytanaki” arkasından “Baklahorani Tatavla Karnavalı 2012” yazılı pankartı ile yürüyen konvoy, yağan yağmura ve soğuk havaya aldırmadan Baruthane Caddesi’ni katederek Bozkurt Caddesi’ne geçti. Coşkulu kalabalığa yol boyunca evlerin penceresinden Kurtuluş sakinleri alkışlarla ve çeşitli karnaval objeleriyle katılım göstererek destek verdi.

     Yürüyüşü geleneksel halk dansları ile daha da zenginleştiren “maskara alayı”, Bozkurt Caddesi’nin bitiminden Kurtuluş Ana Caddeye geçti. Kısa bir süre sonra Son Durak’a ulaşan konvoy, meydanda kısa bir müzik ve halk dansları gösterisi yaptıktan sonra Tatavla Restaurant’a geçti.

     Tatavla Karnavalı hakkındaki tarihi bilgilerin yanısıra geçen yıllara ait karnaval fotoğrafları ve gazete haberlerinden dizayn edilmiş duvar panolarının arasından geçerek salona yerleşen kalabalık, Büyük Perhiz’in esprisine uygun yemeklerden oluşan menüsünü aldı.

     Karnaval ekibi adına Aya Dimitri Kilisesi Vakfı Başkanı Dimitri Zotos’un kısa bir teşekkür konuşmasıyla başlayan programda; tanıyan-tanımayan herkesin samimiyetle kaynaştığı, karnavalda Tatavla’da olmak için iş programını buna göre ayarlayıp Londra’dan ve İzmir’den gelen grupların yanısıra Yunanistan’dan ve İstanbul’un değişik semtlerinden gelen gruplar da dikkat çekti.

     Tarihi İstanbul’da, özellikle de eski Tatavla’da önemli bir yeri olmasına rağmen artık şehirde hiç kalmayan ve Nilüfer Saltık isimli bir müzik insanının birkaç yıl önce satın alıp tamir ettirerek çalınır hale getirdiği ve  “Pera Güzeli” ismini verdiği laterna, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Tatavla Karnavalı’nda boy gösterdi.

     Sebahattin Melek tarafından akordu özenle yapılan ve coşkuyla çalınan laterna, özellikle gençler için ilgi çekici bir eski İstanbul rengiydi. Laterna tamburundan yayılan müzik nağmeleriyle salonda eğlenceye başlayan karnavalcıları ardından Perapolis, Tatavla Keyfi ve Cümbüş Cemaat isimli müzik grupları coşturdu. Bir cambaz grubunun kısa gösterisi ilgiyle izlendi.

     Fener Lisesi dans grubunun gece boyunca sergilediği gösteriler ise büyük beğeniyle izlendi. Her üyesi farklı kostümdeki ekibin, geleneksel dans gösterileri de kıyafetleri kadar renkliydi.

     Eski karnavallar ve eski Kurtuluş ile ilgili anılarını tazeleyen ve birbirlerine “kali sarokosti” temennisiyle kadeh kaldıran yaşlıların, her fırsatta yanındaki gençlerin kulağına eğilip eski güzel günlerle ilgili bir iki söz etmeye çalıştığı gözlendi. Gecede DJ’lik yapan Vasil Klimentakis de seçtiği müziklerle coşkuyu arttırdı.

     Gecenin başlangıcında yağmur iken sonradan kara dönerek devam eden ve artarak süren yağışa rağmen katılımcılar gecenin ilerleyen saatlerine kadar aynı tempoyla eğlenmeyi sürdürdü.

     Gecede bir de kostüm yarışması yapıldı. Salonda bulunanların genel eğilimi ile seçilen Bay ve Bayan Baklahorani ise karnavalın bir başka rengi olarak zihinlerdeki yerini aldı.

     Fotoğraflar için tıklayın...

 

 
© Copyright 2011 All Rights Tatavla TM | Adres: Ateş Böceği sok. No: 2 34440 Kurtuluş / İstanbul
Telefon: +90 212 250 62 48 - Fax: +90 212 254 36 90 - e-mail: info@tatavla.org