Yayınlar
Osmanlı İstanbulu’ndan bir köşe TATAVLA

Orhan Türker
SEL Yayıncılık - 1998

   Tatavla ya da bugünkü adı ile Kurtuluş semti, Kasımpaşa, Yenişehir, Dolapdere, Sinemköy, Feriköy, Cinderesi ve mezarlıklarla çevrili bir İstanbul semtidir.

  1964 kararnamesi ile Türkiye’de yaşayan Yunan uyruklu Rumların sınırdışı edilmesi ve onlarla akrabalık ve iş ilişkisi içinde bulunan Türk vatandaşı Rumların da Yunanistan’a göçe başlaması 1965’ten sonra Kurtuluş’un  Rum nüfusunu hızla eritmiştir.

   Bugün Tatavla’nın kiliseleri, ayazmaları, Rum ilkokulu ve spor kulubü hala bakımlı bir şekilde ayaktadır. Bütün bu hikayeden wgeriye kalan bir avuç Rum cemmati de eski Tatavla’nın buruk bir anısı olarak Kurtuluş’ta yaşamaya devam etmektedir.
 

Ne Lazım Tatavla’da bakkal dükkanı

Burhan Yentürk
Geyik Yayınları - 2001

   İstanbul... Tarihin her anında Doğu’nun ve Batı’nın birleştiği eşsiz kent. İstanbul’un en güzel semtlerinden biri olan Tatavla bugün bile tarihi atmosferi ve inanılmaz güzelliğiyle giderek kimliğini kaybetmekte olan İmparatorluk başkentinin ihtişamının bir simgesi gibidir.

   Bugün artık neredeyse yok olmakta olan Ermeni ve Rum cemaat kültürlerinin de merkezi olan semt, Osmanlı mozayiğinin yarattığı zerafetin de bir simgesi gibidir. Bizans’tan İstanbul’a yüzlerce yıllık bir hayat tarzının semtidir. Binalar, insanlar ve bunların içinde, çoğu bilgimizin dışındaki hayatlar. Bir mozayiktir Tatavla ve en önemlisi de bizim için değeri gün geçtikçe artan ve yitip gitmekte olan eski İstanbul yaşantısının bir mihenk taşıdır. Okulları, hastaneleri, duygulu insanlarıyla tarihin içinde bir elmas gibi parlayan bir semtin adıdır.

   Kendisi de doğma büyüme İstanbullu olan, yazar Burhan Yentürk, uzun yıllara varan titiz bir çalışmanın ürünü olan bu kitabında kendisinin de halen yaşadığı Tatavla’nın tarihini o semtin bir insanı olarak araştırdı ve yazdı. Kiliseler, okullar, dükkanlar ve bugün artık dışarıdan baktığımızda zorlukla farkedebildiğimiz bir yaşam biçiminin, bir üslubun yansıdığı tarihi apartmanlar. Yentürk’ün kitabını okurken çoğu kez duygulanacaksınız, belki de kendinizden bir parçanın bu satırlarda gizlendiğini hissedeceksiniz.
 

Yaşadığım Kurtuluş
 

Hüseyin Irmak
ARAS Yayıncılık - 2003

   Nahabet, Varujan, Niko, Yasef neredesiniz? Zaman zaman rüyalarımda çıkıp geliyorsunuz sadece.

   Nahabaet, biliyor musun, çocuk hallerimizle, yine Ali abinin çay bahçesinin girişindeki toprak kaldırımda misket oynuyoruz; Pirketten yapılmış duvarın dibinde. Annen pencereden bağırıyor yine. İrma yine ağlayıp sızlıyor; istediğini yapmıyorsun diye gelip oyunumuzu dağıtıyor. Kızıyoruz ona. Ya da Niko’nun babaannesi yine kapısının önünde top oynamayalım diye bizi azarlıyor. Nahabet, Varujan, neden bilmem ama, ne zaman o günlere dair bir rüya görsem, daima günlük güneşlik oluyor hava. Eski Kurtuluş’un gökyüzü rüyalarında hiç kapalı değil.

   Şimdi neredesiniz yahu? Ne yapıyorsunuz? Bir yerlerden çıkıp söylesenize! Hangi ülkedesiniz, hangi deliğin dibinde? Çıkın oğlum artık! Saklambaç oynarken bu kadar uzatmazdık. Her işin bir raconu vardı. Tadını kaçırmayın.

   Niko, ses ver Atinadan. Taso, sen Selanikten. Aram, Hollandadan...Sarkis, Washinghtondan... Nahabet sen nereden ses vereceksin peki? Varujan ya sen...
 

Tatavla’ya kar yağıyor
 

Yorgo Valasiadis
Dünya Yayıncılık – 2005

   Vasiliadis’in İkinci Dünya Savaşı sonrası İstanbul’unda neredeyse yalnızca Rumların yaşadığı tek semt olan Tatavla’da (bugünkü Kurtuluş) geçen çocukluk ve gençlik yıllarının bu tatlı öykülerini okurken, o kendine özgü sıcak, muzip anlatımının çekiciliğine kapılmamak ve İstanbul sevgisini hissetmemek mümkün değil.

   Renkli aile portrelerini, bol şamatalı okul anılarını, Burgazada ve Yeşiköy’de geçen yaz aylarını, «Afrodit’in rahibeleri» nin sokağında, kar altında gerçekleşen bir «harekat»ı, Don Juan lakabını hak ettiğinin kanıtı gönül maceralarını okurken, barış içinde yaşanan, kozmopolit bir İstanbul’un kayboluşu için hüzün de duyacaksınız.
 

Tatavla Tarihi
 

Pamfilos Episkoposu Melisinos Hristodulu
İstos Yayıncılık – 2013

   Kitap, 20. yüzyılın başlarında, dönemin Pamfilos Episkopusu Melisinos Hristodulu tarafından yazılmış olup, Tatavla Rum Ortodoks cemaatine dair en önemli çalışmalardan biridir. Kurtuluş Rum Ortodoks Cemaati yönetimi, 1913 yılında kaleme alınan bu değerli eseri, Tatatvla Fukaraperver Cemiyeti’nin 150. kuruluş yıldönümünde, çağdaş Yunanca ve Türkçe olarak yeniden yayınlamaya karar verdi.

   Tatavla Tarihi’ni okura aktarmak amacıyla dönemin belgelerine, cemaat arşivlerine, Patriklik defterlerine ve Osmanlı belgelerine başvuran yazar, Tatavla’nın mahallerini, buralardaki yaşamı ve buranın sakinlerini etraflıca tasvir etmektedeir. Yazar bu anlatısını, sözlü tarih aktarımlarının yanı sıra eski gelenekler ve Rum cemaatinin önemli şahsiyetlerine dair anekdotlarla da süslemektedir.

   Yeniden yayınlanan kitapta, döneme ait vakıf arşivinden, fotoğraf ve belgeler de kullanılmıştır.

Kitap Kilise Vakfı’ndan temin edilebilir.


 
© Copyright 2011 All Rights Tatavla TM | Adres: Ateş Böceği sok. No: 2 34440 Kurtuluş / İstanbul
Telefon: +90 212 250 62 48 - Fax: +90 212 254 36 90 - e-mail: info@tatavla.org